Masal Şatosu

Masal Şatosu

Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in çocuklara armağanı olan ve Türkiye’de başka bir örneği bulunmayan Masal Şatosu, görkemli bir açılışla hizmete girdi.

Türkiye’deki önemli kulelerin yer aldığı mimarisiyle tek olma özelliği taşıyan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in geleceğimiz olan çocuklara armağanı Masal Şatosu kapılarını ziyaretçilere açtı. Başkan Büyükerşen Masal Şatosu’nun açılış töreninde yaptığı konuşmada, çocuklar için farklı projeler düşünmeye devam ettiğini ifade ederek “Mustafa Kemal Atatürk Türkiye’nin geleceğini hepinizin bildiği gibi sizlere emanet etti. Şanslı olmanız buradan geliyor. Cumhuriyetin kurulduğu günden bugüne kadar çok seneler geçti. O günün çocukları büyüdüler babalarınız anneleriniz oldu. Bizler sizler için bugüne kadar hep çalıştık. Tabi size hediye ettiğimiz bu güzel Türkiye bu güzel vatan için şanslı olmanızın ötesinde sizden de çok büyük beklentilerimiz var. Çok çalıştık. Çok çalıştık ama Atatürk’ün yine vaat ettiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine henüz ülkemizi çıkaramadık. İçinde daima bir çocuğu muhafaza eden büyüklerinizden birisiyim. O çocuk durmadan yeni yeni hayaller kuruyor. Sizler için hayaller kuruyor ve bu Masal Şatosu işte o hayallerin bir sonucu.” Büyükerşen ve çocuklar daha sonra Masal Şatosu’nun açılışını gerçekleştirdi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı’nda hizmete açılan Masal Şatosu, ilk günden çocuklar ve aileleri tarafından yoğun ilgi gördü. Masal Şatosu’nda anlatıcılar ve rehberler eşliğinde masalların gizemli dünyasında yolculuğa katılıp kitaplarda okudukları hikâyeleri yaşayan çocuklar, Efsaneler Diyarı’nda ise Dede Korkut, Nasrettin Hoca ve Keloğlan’ın hikâyelerini kahramanların kendi anlatımlarıyla dinleme fırsatı yakalıyorlar.

Görsel şölenler büyüledi
Masal şatosunun açılış etkinlikleri kapsamında düzenlenen havai fişek gösterileri de unutulmaz anlar yaşattı. Görsel bir şölenin yapıldığı havai fişek gösterileri ve masal şatosunun gece aydınlatması muhteşem görüntüler ortaya çıkardı.

Masal Şatosu’nda ayrıca, hediyelik eşya dükkânları ve turlardan sonra ziyaretçilerin keyifli vakit geçirebilecekleri kafeteryada bulunuyor. Şato, pazartesi hariç her gün saat 10.00 ile 18.00 arası halkımızın hizmetinde. Bilet fiyatları ise tam 2, indirimli 1 lira olarak belirlendi.

Masal (2)

Masal (3)

Masal (1)