Eskişehir Hayvanat Bahçesi Kapılarını Açtı

Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi törenle hizmete açıldı. Törene, Vali Yardımcısı Bekir Şahin Tütüncü, CHP Eskişehir milletvekilleri Gaye Usluer, Utku Çakırözer ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’da katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Eskişehir Büyükşehire Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Yapımına yaklaşık 2 yıl önce başlanan Hayvanat Bahçesinin  her yaştan Eskişehirliye, özellikle de çocuklara ve gençlere armağanları olduğunu belirterek, “ Hayvanat Bahçemizi açmak için özellikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını bekledik.  Ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle açılışımızı bugüne ertelemek zorunda kaldık. Üzerinden bir hafta geçmiş olsa da, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 97. yılını ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını bir kez daha kutluyorum. Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunun ilk adımı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışını çocuklarımıza bayram olarak armağan etmişti.

Biz de, çocuklarımıza bu anlamlı günde küçük bir armağanımız olması dileğiyle Hayvanat Bahçemizin açılışını yapıyoruz.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olarak Hayvanat Bahçemizin yapımına yaklaşık 2 yıl önce başladık. Bu 2 yıl boyunca çok çalıştık, her türlü ayrıntıyı titizlikle takip ettik. Bir taraftan çeşitli hayvanların doğal yaşamlarına uygun ve benzer fiziki yapıyı oluştururken, bir taraftan da uzun ve detaylı araştırmalar yaparak bu özel hayvanları temin ettik.

Hayvanat Bahçemiz, hayvan yaşam alanı olarak 58 bin m2 dir. Aynı alanda yer alan 27 bin metrekarelik Japon Bahçesi’ni de eklersek hayvanat bahçemizin alanı toplamda 85 bin m2 yi buluyor.

Bu büyüklüğe, aynı arazide vahşi ve yırtıcı hayvanlar için önümüzdeki iki yıllık icra planında yer alan özel tesisler için ayrılan alanla birlikte zooloji parkımız 145.000 m2’ye ulaşacaktır. Hayvanat Bahçemizde ki hayvan türleri 120 dir. Sualtı Dünyası’nda, yani Akvaryumda ise 123 tür sualtı canlısı olmak üzere toplamda 243 farklı türde hayvan türü bulunuyor. Önümüzdeki yıllarda bu sayının giderek artacağını, yeni türler de ekleneceğini bilmenizi istiyorum.

Hayvanat bahçesinde “savan” türü vahşi hayvanlar için henüz bir yaşam alanı düzenleyemedik. Bu amaçla ayırdığımız yeterli bir alanı ve düzenlemesini gelecek yılın programına alıp çalışmaları başlattık. Söz konusu çalışmaların bitmesini takiben sevgili Eskişehirli hemşehrilerimiz ve çocuklarımız ile bu mekanda eğitim ve araştırmalar yapacak olanlar büyük vahşi hayvanları da o zaman izlemek olanağına kavuşacaklar.

Hayvanat Bahçemizi inşa ederken, burada bulunduracağımız hayvanların yaşam alanlarını sağlıklı, nitelikli ve doğal ortamlarına mümkün olan en yakın şekilde kurmaya çalıştık. Takdir edersiniz ki, dışarıdaki doğal hayat hayvanlar için tamamen bir cennet değildir, aynı şekilde hayvanat bahçeleri de cehennem değildir. Ayrıca evlerinde hayvan besleyen kişiler bilirler ki, gerekli dengeyi kurduğunuzda bu hayvanlar evde, güven içinde yaşamaktan da son derece mutludurlar. Zira yemek bulmak için birbirleriyle kavga etmelerine gerek yoktur, hasta olduklarında anında müdahale edilebilir, hastalıkları tedavi edilebilir, hatta tıbbi operasyon gerektiğinde o imkan da sağlanır. Soğuk kış günlerinde sıcak ortamlarda son derece mutlu şekilde yaşamazlar mı?

Bu açıdan bakıldığında, hayvanat bahçelerindeki hayvanları şanslı olarak görmek mümkündür. Kaldı ki, buradaki hayvanlar, uzun zaman doğal ortamda yaşayıp sonradan alınıp buraya kapatılmıyorlar. Tamamı zaten bu ortamda doğup yetişmiş veya yetiştirilmiş hayvanlardır.

Diğer önemli bir nokta da şu;

Bırakın çocuklarımızı bizlerin bile hayatımız boyunca doğal ortamda göremeyeceğimiz birçok hayvanı burada görebileceğiz. Bir pengueni doğal ortamında görebilmek kaç kişiye nasip olabilir?

Çocuklarımız yalnızca televizyon ekranlarında ya da dergilerde görebilecekleri hayvanları gelip burada canlı olarak görebilecekler. Bu, onların hem doğa ve hayvan sevgisini geliştirecek, hem de bilinçlenmelerini sağlayacaktır.

Çünkü insan, gördüğünü bilir, bildiğini sever, sevdiğini korur.

Bugün İsviçre, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya, Almanya, Japonya, Çin, Hindistan, Rusya, Hollanda, İsveç, İspanya gibi Dünyanın ve Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinde ve en gelişmiş şehirlerinde hayvanat bahçeleri vardır ve buralar o şehirlerin en çok ziyaretçi ve araştırmacı çeken yerleridir.

İnanıyorum ki, Sazova Bilim Kültür Parkımızda bulunan Bilim Deney Merkezi, Uzay Evi, Su Altı Dünyası, Masal Şatosu yanına bugün açılışını yaptığımız Hayvanat Bahçesi ile çocuklarımızın hem eğitimine, hem hayal dünyalarına, hem de doğayı daha iyi tanımasına ve öğrenmesine önemli bir katkısı olacağına inanıyorum.

Hayvanat Bahçemizin yapımında emeği geçen başta Genel Sekreterimiz Engin Çakmak, Genel Sekreter Yardımcımız Mustafa Ünal ile Park ve Bahçeler Daire Başkanımız Soner Özkan olmak üzere tüm daireler ve üretim birimlerindeki çalışma arkadaşlarıma, ayrıca Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği yönetici müdürü Sayın Conrad Brouwer’a huzurunuzda teşekkür ediyorum. Bu önemli yatırım, şehrimize, halkımıza, eğitici ve araştırmacılara en çok da çocuklarımıza hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen ve beraberindekiler, açılışın ardından hayvanat bahçesini gezdi.